08/10/2020 to 01/02/2021

Spomen dom „Stefan Mitrov Ljubiša”

Cara Dušana 13, Stari grad, Budva

+382 33 452 060

Izložbenu postavku o životu i radu Stefana Mitrova Ljubiše (Budva, 1822 – Beč, 1878) čine pojedina izdanja Ljubišinih djela i dokumenti. Raritet predstavljaju četiri sveske prvog posebnog izdanja Pričanja Vuka Dojčevića, štampane u Beču tokom 1877-1878. godine; primjerak Ljubišinog Životopisa (1878); primjerak čuvenog Ljubišinog  govora kao zastupnika u Dalmatinskom Saboru 30. januara 1877. godine štampanog u Zadru; i djelo koje je u piščevu čast objavio njegov savremenik i prijatelj Todor Stefanović Vilovski (1879). U postavci je predstavljeno  fototipsko izdanje prvog latiničnog izdanja Njegoševog  Gorskog vijenca, kojeg je preslovio, dodao komentare i za štampu priredio Ljubiša 1868. godine (JU Muzeji i galerije Budve i NBCG „Đurđe Crnojević“ Cetinje, 2017), te prevod pripovijesti Kanjoš Macedonović na italijanski jezik profesorice iz Italije Aliće Parmeđani (II izdanje, 2010). Dokumentarni segment čine skenirane fotokopije arhivske građe koja se čuva u budvanskom Arhivu, kojom se prati Ljubišin život od školskih dana do smrti, kao i dio građe koja svjedoči o tome kako je lokalna zajednica čuvala uspomenu na slavnog sugrađanina. Tako su u postavci, između ostalih, svoje mjesto našli školski izvještaj, dokument iz lokalne administracije s prvim Ljubišinim potpisom, autograf pripovijesti Šćepan Mali, dokument o Ljubišinom imenovanju za predsjednika Dalmatinskog sabora, vjenčani list, te novinski napisi o postavljanju spomenika u parku i spomen ploče na njegovoj rodnoj kući.